Obrazek balonik informacyjny Zapraszamy do informacji dotyczących rekrutacji Kliknij tutaj

Zarys dziejów wsi Stadniki

ZARYS DZIEJÓW WSI STADNIKI

Wieś Stadniki leży nad rzeką Rabą i jej prawym dopływem Krzyworzeką, w namulistej, urodzajnej dolinie, wzniesionej 228 mnpm., o 5-6 km na wschód od Dobczyc w województwie małopolskim. Jest to bardzo stara osada licząca ponad 800 lat, istniejąca już za czasów Pełki, biskupa krakowskiego żyjącego na przełomie XII/XIII wieku. Kilkakrotnie wspomina o Stadnikach w swoich kronikach Jan Długosz. Mógł on przebywać na terenie wsi w czasie pobytu na zamku w Dobczycach. Za czasów Długosza wieś należała do szlacheckiej rodziny Stadnickich. Oprócz posiadłości szlacheckiej były tu łany kmiece, zagrody z rolami i karczma, które płaciły dziesięciny wikariuszom katedry krakowskiej. Z posiadłości szlacheckiej dziesięciny pobierał proboszcz gdowski. Z niw tejże posiadłości pobierał dziesięciny najpierw kościół w Biskupicach, a później na skutek polecenia biskupów krakowskich Pełki i Iwona dziesięciny te pobierał kościół szpitala św. Krzyża w Krakowie.

Według Wacława Solcz z Gliwic miała się w tej wsi znajdować ruda złota. W roku 1513 Wojciech Stadnicki sprzedał Stadniki wraz z okolicznymi wioskami Mikołajowi Wielopolskiemu, panu na Gdowie. W późniejszych czasach wioska przeszła na własność innej rodziny szlacheckiej-Fihauserów. Akta grodzkie z roku 1755 wymieniają Idziego Fihausera jako właściciela dóbr na Krzyworzece, Stadnikach, Fałkowicach, Gdowie i Grzybowej. Potomkowie tej rodziny utrzymali się tu do końca XIX wieku. Księga urodzonych sięgająca 1779 roku mówi, iż wioska liczyła 35 numerów, w roku 1962 było 85, a obecnie około 225. W latach 1779-1800 rodziną najbardziej w Stadnikach rozrośniętą była rodzina Kowalów. Obok tego nazwiska w owych czasach księga urodzonych często wymienia nazwiska Gizów. Już wtedy zauważyć można było istniejące do dzisiaj rodziny: Knapików, Zabdyrów i Szewców.

Grunty, na których wznosi się dzisiaj kościół i klasztor księży Sercanów w ciągu wieków nie należały do Stadnik lecz wchodziły w skład dóbr zwanych „dobrami na Krzyworzece”. Za czasów Długosza były one dziedzictwem szlacheckiej rodziny Trzycieckich. Z czasem jednak i one przeszły na własność Fihauserów-według dokumentu z 1755 r. Pod koniec XIX wieku w dworku na Krzyworzece (obecne Michalikówka) mieszkał Konstanty Fihauser. Według ksiąg hipotecznych w Myślenicach dom Fihauserów oraz grunta przeszły w 1906 roku w ręce żydowskie, nabyli je bowiem Abraham Stahl i Samuel Rosenblum, a dworek stał się własnością rodziny Bednarskich.

Alicja Majer

Witamy

Przedszkole

Przedszkole czynne od godz. 7:15 do 15:30

Świetlica szkolna czynna od godz. 11:30 do 14:30

Historia szkoły podstawowej w Stadnikach

Szkoła Podstawowa w Stadnikach istniała zapewne już w pierwszych latach XX wieku, a nauka odbywała się w prywatnym domu. W kronice szkoły w Kędzierzynce znajduje się zapis: 
Dnia 1 listopada 1908 wyłączono Kędzierzynkę ze Stadnik i stworzono 1-klasówkę z osobną Radą szkolną miejscową.” Grunt szkolny o powierzchni 32 ary przekazano na rzecz szkoły w 1909 r., budynek szkolny murowany wystawiono w 1911 roku (2 klasy, korytarz, mieszkanie dla nauczyciela).

W 1952 r. powstał pomysł rozbudowy szkoły lub budowy nowej, lecz z powodu braku pieniędzy nie doczekał się realizacji. Szkoła borykała się z coraz większymi trudnościami lokalowymi. Dzieci uczyły się w budynkach szkoły w Stadnikach i Kędzierzynce, w salce katechetycznej w klasztorze, a oddział przedszkolny w Skrzynce. Od 1973 r. szkoła w Stadnikach została Punktem Filialnym Zbiorczej Szkoły Gminnej w Dobczycach. W Stadnikach uczyły się klasy I-IV, a starsi uczniowie dowożeni byli do Dobczyc.

W 1986 r. zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Szkoły, w roku szkolnym 1993/94 poświęcony został plac budowy oraz wmurowano Kamień Węgielny. W 1994 r. rozpoczęto budowę nowej szkoły. Dzięki ogromnej pomocy gminy Dobczyce, Kuratora Oświaty w Krakowie i mieszkańców wsi szkołę zbudowano i wykończono w przeciągu 2,5 roku. 30 stycznia 1997 r. nastąpiło uroczyste otwarcie nowej Szkoły Podstawowej w Stadnikach oraz nadanie jej imienia Stefana Wyszyńskiego. Dobudowano salę gimnastyczną a teren wokół szkoły jest sukcesywnie zagospodarowywany. Funkcje dyrektora szkoły pełni od kilku lat pani mgr Bernadeta Kańska.

Alicja Majer

Kalendarium

KALENDARIUM PATRONA

  • 1901 – w Zuzeli, w rodzinie organisty, urodził‚ się Stefan Wyszyński,
  • 1909 – śmierć matki,
  • 1924 – przyjmuje święcenia kapłańskie,
  • 1924 – 1929-studia doktoranckie na KUL,
  • 1930-1931 – podróże po Europie,
  • 1932-1939 – praca we Włocławku w parafii i seminarium,
  • 1939-1945 – tułaczka wojenna,
  • 1944 – kapelan powstańców warszawskich,
  • 1946 – mianowany biskupem lubelskim,
  • 1948 – mianowany arcybiskupem gnieźnieńsko-warszawskim i prymasem Polski 1953-mianowany kardynałem; sprzeciw wobec ślubowania na wierność PRL, przez osoby duchowne; aresztowanie, przewiezienie do Rynwałdu, a następnie do więzienia w Stoczku Warmińskim,
  • 1954 – przewieziony do Prudnika Śląskiego,
  • 1955 – przewieziony do Komańczy w Bieszczadach,
  • 24 X 1956 – 400 tysięcy ludzi na wiecu w Warszawie domaga się uwolnienia prymasa,
  • 1956 – przemiany polityczne w Polsce i całym bloku wschodnim, zwolnienie prymasa z aresztu,
  • 1962 – początek soboru watykańskiego,
  • 1965 – list biskupów polskich do biskupów niemieckich,
  • 1966 – obchody tysiąclecia chrztu Polski,
  • 1978 – wybór Karola Wojtyły na papieża,
  • 1980 – 1981-mediacje między rządem a „Solidarnością”,
  • 28 V 1981 – śmierć prymasa Stefana Wyszyńskiego.
Skip to content